Martin - Svatba

Datum konání: 20. 08. 2022
Datum vydání: 11. 09. 2022
Zápis vytvořil: Martin Kovář

Událo se 20. srpna, léta páně 2022. Jednomu ze svobodných pánů jednotky vojenské srdce bitvami zjizvené zjihlo z hrůz vojenských do míry té, že zachtělo se mu ženy milovati a to nejen na jednu noc. Ba co více, zatoužil dokonce děti ploditi.

Protože myšlenky jsou to šlechetné a srdce štěstím naplňující, přáli mu druhové ve zbrani manželství zdárně naplniti, avšak počínání takové, kdyby dále ve zbrani přemítali, jak stane se, že svobodný pán mrknutím oka o svobodu přijde a místo nošení zbraní čeká jej pouze plen praní.

Až najednou přišlo boží vnuknutí. Ha! To kytice nevěstou hozená a další ženštinou chycená dá jí moc tu nesmírnou prstem na vojáka dalšího ukázati a mužem svým ho učiniti. A tak usmyslili si chrabří rekové, že za pomocí lsti dostanou se na vřavu svatební a artefakt tento s nevídanou mocí zničí. Zahodili tak vojenských šatů určených pro chrabré pány a vsoukali se do převleku kurtizány.

Někteří do konce lest svou neprohlédnutelnou tak učinili, že vojenskou hnátu svou do hladka oholili! Takto smísili se v davu se svatebčany a druhu svému při obřadu štěstí popřáli. Jakmile však bylo po obřadu svatebním, rychle svůj šat nevěstek ze sebe strhali a do mundůru vojenského se v rychlosti přestrojili a dělo do bojového postavení rozmístili jako by blesk uhodil.

Zbývalo už jen zmocnit se kytice, jež odebírá svobody a bojechtivosti válečníků. Rozumí se tomu samo sebou, že nevěsta květ nechtěla dáti, ale proti tvrzení, že takto ohrožuje bojeschopnost státu, musela sama uznati, že taková velká moc by neměla příslušet žádnému člověku smrtelnému. Sama se tedy luntu žhnoucího chytila a kytici svou s ohromnou ranou kanónem nad celým krajem Moravskoslezským rozmetala. Za pláče svobodných žen se tak vojáci radovali, že všechny bitvy budoucí jsou spaseny.


Přihlášení

Aktuality

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Stará Bělá

25. 04. 2023

V pátek 28.4.2023 budeme ve Staré Bělé prezentovat mušketýskou jednotku na akci "Pálení čarodějnic". Přijďte se podívat a užijte si s námi akci.

Starší aktuality