Kunín

Datum konání: 15. - 16. 05. 2009
Datum vydání: 13. 12. 2009
Zápis vytvořil: Adam Kuboš
Fotogalerie

Barokní bitva.

Při příjezdu zase rutina rozbalování a stavění stanu. Jako obvykle jsem se snažil jim práci moc nekazit, ale klofli mě a musel jsem držet tyčku. Další práce bohužel následovaly. Po zabydlení bylo konečně trošku času na porozhlédnutí se a nahánění sukní, bohužel byly všechny pod čepcem. Bitva se odehrávala v zámeckém parku. My jsme byli dobyvatelé, tak jsme se museli vypořádat s obranou hradeb a vojáky tvrdě bránící své životy a životy obyvatel města. Bylo jim to prd platné ;), ale vše popořádku. Akci jsme pořádali MY, se sirem Sibou a místní husarská jednotka, pod záštitou správce zámku pana Zezulčíka (omluvte případné nepřesnosti). Zajišťovali jsme hlídky pořádek a přípravu bojiště. Nikde žádná krev. Bohužel mě odchytli i na hlídku před zámkem. Pořád nikde žádná krev. Byl zde sice velice zajímavý stánkař, měl spoustu jídla, ale byl náš, tak jsem mu ho musel nechat.

dsc_0147.jpg

Konečně první závany naší barbarské, ale o to zábavnější zábavy. První jsme sehráli dobývání tábora, byla to ukrutná řež, při které nebylo nouze a krev a střeva. Bohužel při ni padlo dost našich ale bez obětí není vítězství. Pak jsme plenili.

Na samotné bitvě nebyla nouze o adrenalin a my, co se nebojíme smrti, jsme měli o zábavu postaráno. V první části bitvy jsem působil na chráněných pozicích(rozuměj před živou stěnou nováčků - krmě pro děla) jako střelec z muškety, ale jako starý válečný veterán jsem se, po tom co mi vynechala, přidal ke ztracenému houfu. Měli jsme za úkol dělat s nasazením vlastního života na nepřátelské straně zmatek a později tvrdý samostatný útok s pomocí vozů a žebříků na hradbách. Ale nebyli jsme tak tvrdí, jako naše Speciální Buzenýrská Jednotka SBJ (arkebuzíři) o počtu dvou mužů, útočící na celý houf pikenýrů, kteří byli, ač hrdinní a silní, nakonec zahnáni a potupeni (o nich se zmiňuju jen proto že mi Vašek – jeden z SBJ dal čokoládu, a s mrknutím říkal, že bych se mohl zmínit ;o) ). Nakonec jsme všechny pobyli, podřezali a zprznili, jak se na správné žoldáky patří a dostali zaplaceno. Sice nám peníze nechtěli vydat, ale vyjednávání s podporou dvaceti střelců nezabere zase tolik času ani práce :)

Bylo to vydařené a příště jedem zase znova. Tentokrát o něco krvavěji, to se totiž přesuneme do období gotiky.

Chci se závěrem omluvit za některé vynechané podrobnosti, ale i veterán jako já, po tolika ranách do hlavy, má občasné výpadky paměti. Tak zdar a hoj.

dsc_0261.jpg

ADAM


Přihlášení

Aktuality

Secvičná

28. 04. 2024

Ve středu 1.5. od 9:00 se budeme secvičovat na zámku v Nové Horce. Budeme opakovat povelovou techniku jednotlivých oddílů (mušketýři, arkebuzíři, pikenýři). Následně také vzájemnou spolupráci oddílů a pohyb ve větším tvaru.

Setkání studentů

17. 04. 2024

Dne 20.4.2024 vystoupíme na Slezkoostravském hradě na akci Setkání studentů. Budeme k vidění bude povelová technika, výstroj a výzbroj mušketýrů z období třicetileté války. Bližší informace k akci jsou k dispozici zde.

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.
Starší aktuality