Šumperk

Datum konání: 26. - 28. 08. 2011
Datum vydání: 13. 05. 2012
Zápis vytvořili: Ivoš, Vendik

Dámy a pánové, dítka malá, poslyšte zvěst, která se odehrála v městě Šumperku, kde odehrála se bitva veliká. Šumperští proti Švédům. Kdo vyhrál? Povím Vám za chvíli.

Jak kronikáři praví, 27. 8. Léta Páně dvatisícedesátého se vojska začala sjíždět k městu Šumperku. Vojáci, žoldáci děvy spanilé, plný tábor jich byl, první noc hýření veselé, pití, povyk tanec jen, až do pozdních hodin hýření bylo, však spánek je přece kouzelný. A tak, někteří radši šli brzo spát, ať mohli ráno buntovat :-).

_sumperk.jpg

Zatím je to dámy a pánové veselé že? Ale nyní přijde děs… bitva, smutek, pláč, hněv, vzdor… špatné jídlo – to hlavně :-).

Krmě, co nám byla dáti od pánů co si nás naverbovali byla strašlivá, klobása hnusná, guláš odporný, polévka děsná… promiňte mi dámy a páni a dítka spanilá, však pochopte, že každý má jinak smlsaný jazýček :-). Ale díky andělům dobrým… Leničce a krámu Penny jsme neumřeli hlady :-).

Střelba, burácení děl, řvaní rozkazu na všechny strany, pach krve, zmar nad zmar, ani nechci vám povědět jaké to bylo, ještě nyní mě mrazí, když si na to vzpomenu… dovolte tedy ať jeden z vojáku co tam byli řekne názor na tu řež...

Ty dny byli děsivé, ve dne vedro, v noci zima. Vedro, které způsobilo, že někteří z nás museli už první den svést velké bitvy – koupi plavek :-) a část oddílu vyrazila k vodě se osvěžit.

Dny probíhali přípravou na bitvu, vojska stála proti sobě a na povel začala řež.

Burácení z děla a mušket a střelný prach naplnil vzduch.

Boj trval dlouho, ale nakonec jsme přeci jenom vyhráli.

Nastala noc, pomalu se plížila kolem, nenápadně, jako lehký vánek hrající si s vlasy. Vítr postupně sílil, až donesl toužebný déšť. Jak být nyní veselý po bitvě? Jednoduše a prostě… zábava s přáteli a medovina sladká a technické zkoušení k tomu… nic více mě prostě nenapadá než pít s přáteli po spolu :-)

Vím dámy a pánové příběh zvláštní, ale přesto prosím… zlatku do klobouku :-).


Přihlášení

Aktuality

Secvičná

28. 04. 2024

Ve středu 1.5. od 9:00 se budeme secvičovat na zámku v Nové Horce. Budeme opakovat povelovou techniku jednotlivých oddílů (mušketýři, arkebuzíři, pikenýři). Následně také vzájemnou spolupráci oddílů a pohyb ve větším tvaru.

Setkání studentů

17. 04. 2024

Dne 20.4.2024 vystoupíme na Slezkoostravském hradě na akci Setkání studentů. Budeme k vidění bude povelová technika, výstroj a výzbroj mušketýrů z období třicetileté války. Bližší informace k akci jsou k dispozici zde.

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.
Starší aktuality