Rožnovská Valaška

Datum konání: 8. - 10. 06. 2012
Datum vydání: 04. 01. 2016
Zápis vytvořil: Jan Galia - Zrzečka

V pátek jsme úderem sedmé s Jirkou vyrazili směr Rožnov. Po příjezdu do dřevěného městečka jsme pomohli se stavbou jurty. Mezitím padla noc a těsně po dokončení práce přišel déšť, takže jsme usínali za zvuku kapek padajících do misek umístěných pod „komínem“.

V sobotu ráno dorazily posily, doplnily se stavy na celkových osm mušketýrů, dva arkebuzíry, čtyři dělostřelce, dvě markytánky a vlajkonoše. Za občasného deště jsme vyrazili do průvodu městem. Po krátkém postávání na náměstí a pózování pro fotografy jsme se sešikovali před sochou T.G.Masaryka na skupinové focení a po krátkém cvičení pohybu ve formaci mezi nadšenými přihlížejícími a jsme se vydali zpět. Po zbytek dne bylo vyhlášeno volno a tak jsme měli šanci si projít dřevěné městečko a podívat se na vystoupení ostatních skupin. Večer jsme usínali za veselého zpěvu od táboráku, který se podařilo Vencovi rozdělat i navzdory těžkých podmínek mokrého tábořiště.

V neděli po snídani proběhly přípravy na samotnou bitvu. Obešli jsme dřevěné městecko zvenčí a slavně napochodovali jako bránící se švédská armáda na plac a utábořili se. O chvíli později dorazila císařská vojska s jasným cílem – vyhnat nás. Do bojů se však pouštěli spíše opatrně, takže pro nás nebyl problém první dvě vlny odrazit. Poté se nám pokusili naposledy domluvit bez boje, bez úspěchu. Zjevně neuspokojeni výsledky vyjednávání nás velitelé vyhnali na velkou závěrečnou zteč, kde nás pobili. Dali jsme jim ale zabrat, neboť jsme měli téměř dvojnásobnou převahu, jak v počtu bojovníků, tak i děl. Po vystoupení jsme se sešikovali k pozdravu diváků a očekávali ohlášení jména skupiny. Očekávané heslo „Les Enfants Perdus“ se i přes Plaváčkovu nápovědu hlasateli neozvalo. Následoval odchod do jurty, vyčkávání na Honzu a za občasného deště balení tábora a odjezd.


Přihlášení

Aktuality

Stará Bělá

25. 04. 2023

V pátek 28.4.2023 budeme ve Staré Bělé prezentovat mušketýskou jednotku na akci "Pálení čarodějnic". Přijďte se podívat a užijte si s námi akci.

Secvičná

25. 04. 2023

V pondělí 1.5. 2023 budeme mít tradiční secvičnou. Akce se bude konat ve Nové Horce v zámecké zahradě od 9 hodin ráno.

Brno

08. 08. 2022

O víkendu 12.-14. srpna pojedeme do Brna, kde zúčastníme rekonstrukce obléhání Brna z roku 1645. Více informací k akci je k nalezení zde, program pak zde.

Starší aktuality