Tříkrálová sbírka

Datum konání: 18. 02. 2017
Datum vydání: 18. 07. 2017
Zápis vytvořili: Jan Galia - Zrzečka, Marťa

Tak máme tu sobotu 18. 2. 2017 – tohoto roku naše první akce, které se zúčastnila malá hrstka dobrovolných hrdinů ale i ta postačila na rozveselení zvědavých návštěvníků. Máme poledne a bříška plná tak vyrážíme na místo srazu (to jest u Honzy doma) kde se napjatí dozvídáme informace ohledně dnešní akce - Tříkrálové sbírky.

Čas plyne a kolem 14:00 sbalíme sebe i věci, sedáme do aut a jedeme směr Katolický dům v Kopřivnici (někteří odvážní se vydají po svých). Po příjezdu vyložíme věci z aut a odebereme se do malé místnůstky, kde čekáme a zkoušíme a čekáme a kecáme a čekáme.

_IMG_3386_res.jpg

Okolo 15:40 konečně přicházíme na řadu a nervozita stoupá. U někoho méně a u někoho více. Já se vyloženě těším, popadnu foťák a jdu splynout s diváky. Verča přichází s mikrofonem a uvádí naši skupinu a také to na co se mohou diváci vzápětí těšit. Jako první přichází Matěj, který provede nábor z řad diváků a následně začíná těžký výcvik mušketýrů, který doplňuje Verča informacemi (např. jak takový mušketýr vypadal, jaká byla jeho funkce atd.) Po ukončení asi 10 minutové scénky přichází na řadu Zrzečka v plné síle. Situace se opakuje s tím rozdílem, že se udělá nábor a výcvik pikenýrů s erárními narezlými plechy pro odvážné. Z mého pohledu se diváci baví. I já skrze foťák s Mirkem a Eliškou, kteří také přihlížejí. Následně až ukázka skončí, tak si dáváme menší siestu a než se nadějeme, jdeme zpět do sálu.

_IMG_3392_res.jpg

Děti jsou už rozjeté v plném proudu, tak je o něco těžší je ukočírovat ale i to zvládneme aspoň trochu. Voláme ty, co již byli naverbováni jako mušketýři i jako pikenýři s tajným dobrovolníkem u pikenýrů (Honzou) a jde se na věc. Udělají se dvě řady: mušketýři proti pikenýrům a začne nelítostný boj, kde se najde mnoho mrtvých i raněných, třeba u našeho dobrovolníka Honzy, který si poranil ruku (ta se fixem označí) a jde se léčit. Volá se nějaký doktor, který není nebo markytánka (Eliška) která bude muset postačit. Jako první se uspí pacient, jelikož ale v době 17 století nebyla ještě anestetika ani uspávadla tak Matěj a Zrzečka popadnou pacienta a Verča ho praštila mušketou po hlavě tak pacient omdlel, poté ho dotáhli k židli, kde mu položili ruku na židli, dali chleba do pusy (roubík) a začalo se amputovat. Bylo to samé řízy, řízy a křupy, křupy, krev všude až z toho markytánka málem omdlela. Odpotácela se pryč a popíjela dezinfekci. Já lítala a nevěděla co dříve fotit. Krve přibývalo, jelikož se rána pořádně nezaškrtila tak se v poslední chvíli šlo škrtit. Nejprve škrtili pacienta následně se opravili a škrtila se ruka. Matěj v poslední chvíli dořezává ruku (krásnou celou z vosku) a křup už je uříznutá. V tu chvíli nastává dilema. Co s rukou. kam ji hodit? Mezitím Mates a Zrzečka pomáhají pacientovi vstát a začínají ho vzájemně propleskávat aby se pacient řádně vzbudil no v jednu chvíli to vypadalo že jednu od Matěje vážně schytá ve stejnou chvíli i vyplivl chleba tak to vypadalo vážně věrohodně. Když se pacient probral a zdálo se, že se dílo podařilo tak si Mates a Zrzečka pochvalovali práci a od pacienta se ozvaly nadávky že mu uřízli špatnou ruku. Oba se otočili, aby ho chytli a uřezali i druhou ruku. V tu chvílí se dal Honza na rychlý útěk a tím scénka skončila. Odměnou byl velký potlesk, následovalo balení a odjezd domů.

_IMG_3397_res.jpg

 

_IMG_3399_res.jpg

 

_IMG_3400_res.jpg


Přihlášení

Aktuality

Setkání studentů

17. 04. 2024

Dne 20.4.2024 vystoupíme na Slezkoostravském hradě na akci Setkání studentů. Budeme k vidění bude povelová technika, výstroj a výzbroj mušketýrů z období třicetileté války. Bližší informace k akci jsou k dispozici zde.

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Starší aktuality