Jankov

Datum konání: 07. 03. 2020
Datum vydání: 21. 03. 2020
Zápis vytvořil: Koala

Jupí ... povedlo se mi vsoukat do kostýmu a můžu vyrazit. Prakticky hned vrážím do Mirka obtíženého velkou taškou, mušketou, kordem a pro jistotu i šavlí na rozhánění mraků. Bivoj už parkuje na domluveném místě a tak můžeme rovnou nakládat. Vše potřebné se naštěstí krásně vleze do kufru.
6:58 už teda sedíme všichni v autě a jedeme směrem na Závišice. Cesta probíhá v klidu a nikde nenarážíme na překážky, jen přední okno se má tendenci nějak máčet.
9:33 odstavili jsme auto ve Vlašimi a chystáme se protáhnout si končetiny. Evka zmiňuje záchod a tak se nám všem začíná chtít tam zajít taky. Nakonec to řešíme procházkou na blízký zámek. Na dveřích infocentra sice inzerují klíče od oné žádané místnosti, ale naneštěstí mají zamčeno. Pokračujeme tedy ještě pár kroků k muzeu a v rámci prohlídky zbraní a loveckých trofejí nacházíme i to, co jsme hledali. Ještě rychlá fotka u brány a už jdeme zase hledat auto.
10:40 pokračujeme v cestě na Jankov, už by to prý nemělo být daleko.
10:58 už vidíme stany a pod nimi podmáčené pole, nicméně je třeba najít místo srazu a to je hospoda v Jankově. Bereme to zkratkou a tak máme možnost si užít vyhlídkovou jízdu kolem lesů.
11:15 parkujeme před onou, již zmiňovanou, hospodou a kolem už je vidět jednoho či dva kostýmované jedince. Vevnitř narážíme na nekonečnou frontu na oběd, po zařízení nezbytných podpisů lovíme v kufru auta misky a jdeme si taky vyčekat nalití guláše. Tady je třeba zmínit, že se opravdu povedl. Pak ještě chvíli sedíme a pozorujeme dění kolem nás.
12:25 zvedáme se abychom se stihli vystřídat na záchodech a vyměnit v kufru to, co nepotřebujeme, za něco co potřebovat budeme. Průvod má začít v jednu a nástup je tedy stanoven na 12:45 a následuje škatulata hejbejte se, znovu a znovu se mění pořadí jednotek i jednotlivců a tak ještě deset minut po jedné není hotovo. Po nějaké chvíli se mezi vojsko a markytánky vtěsnává jizda a markytánky neskrývají nadšení. Konečně vyrážíme a s námi také civilisti. Průvod vede mezi poli a spíše kroužíme kolem cíle naší cesty. Když jsme na místě následují ukázky přesunů vojsk, taková naše secvičná ve výrazně více lidech. Jsou předvedeni střelci i pikenýři. Poté se klidí na bok a na řadě je předvedení kanónu. Využíváme tedy volných minut a vyrážíme okouknout, co mají v blízkých stáncích. Sotva to stačíme a Mirek s Bivojem vyrážejí na pietu. Já jdu stát frontu na horký mošt a Eva na trdelník. Když jsem se dočkala mířím k zástupu vojska, které trpělivě čeká až bude konec. Horký mošt je fajn, protože je celou dobu protivně mokro a fouká. Zkrátka zima je dobře připravena, my naštěstí taky. Přesto nohy a ruce chvílemi necítím. Chtělo by to asi více pohybu ...
A konečně má dojít ke střetu, kvůli kterému ostatně všichni přišli. Jen umíráni dnes nebude asi příliš pohodlné. Nakonec někteří prostě padnout musí a už zbývá jen rozloučit se s diváky. Husím pochodem se potom naše čtveřice vydává směrem k autu abychom viděli co dál.
16:11 jsme zpátky před hospodou a uklízíme zbraně do auta. Mezitím Eva zjišťuje, že tady se nic moc v tuto chvíli dít nebude a tak sedáme do auta a po krátké  zastávce na benzince si jdeme zpět k bojišti nafasovat svačinu. Jedná se o grilované kuře a doplňujeme je bramborákem z vedlejšího stánku, byl dobrý a udělaný z brambor. Docela dost tu pořád fouká a tak, než se mi povede nakrmit, zase necítím ruce. Je něco před pátou hodinou stánkaři se pomalu balí a tak se tedy taky loučíme a naskakujeme do auta.
Cesta opět utíká dobře a za okny auta už se rychle stmívá. Vzhledem k pobitevní svačince se všichni cítí dost sytí a tak není ani třeba řešit, kde a co bychom mohli večeřet.
18:47 děláme si krátkou pauzu a když jsme dost protažení lokneme si ještě trochu kofoly, tím sezením na nás začíná dopadat únava.
18:58 opět vyjíždíme a já už se celkem dost začínám těšit do postele. Tma venku už je pořádná a tak ani není, co za okny pozorovat.
20:16 Bivoj objíždí kruháč a lovíme moje a Mirkovy věci z kufru auta. Rozloučíme se a mi už jen zbývá vyšplhat všechny schody, dostat se z kostýmu a hurá pod deku.
Tomu se říká šťastný konec.


Přihlášení

Aktuality

Secvičná

28. 04. 2024

Ve středu 1.5. od 9:00 se budeme secvičovat na zámku v Nové Horce. Budeme opakovat povelovou techniku jednotlivých oddílů (mušketýři, arkebuzíři, pikenýři). Následně také vzájemnou spolupráci oddílů a pohyb ve větším tvaru.

Setkání studentů

17. 04. 2024

Dne 20.4.2024 vystoupíme na Slezkoostravském hradě na akci Setkání studentů. Budeme k vidění bude povelová technika, výstroj a výzbroj mušketýrů z období třicetileté války. Bližší informace k akci jsou k dispozici zde.

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.
Starší aktuality